Кропивницька хроніка перших годин великої війни

Виставку світлин відомого фотокореспондента Ігоря Філіпенка «Кіровоградщина – життя під час війни» відкрили в Музеї мистецтв Кіровоградської обласної ради сьогодні, 6 червня. Експозицію приурочили до Дня журналіста України.

На виставці представлено 34 світлини, зроблені в нашому обласному центрі, переважно, в 2022-23 роках. Герої – волонтери міста, залізничники, переселенці, військовослужбовці та цивільні мешканці Кропивницького.

 

У перші години вторгнення фотографувати на вулиці було досить небезпечно, згадує Ігор Філіпенко: перехожі сприймали людину з фотоапаратом як підозрілу особу, дехто – перешкоджав зйомкам, дехто – викликав поліцію. 

«Люди, здебільшого, були розгублені, – розповідає Ігор Філіпенко. – В 2014 році початок війни і окупація Криму не так налякали мешканців міста, як винищувачі, що 24 лютого 2022 року пролітали над дахами багатоповерхівок. Але я розумів, що фотографії перших днів повномасштабного вторгнення будуть мати цінність для наших дітей та онуків. Після нашої перемоги ми показуватимемо молодому поколінню, чим жило місто на початку великої війни. Щоб нащадки бачили, як наші люди у перші години вторгнення, хто чим міг, допомагали Збройним Силам і переселенцям. Це наша історія, хоч і сумна, та ми повинні зберегти її для нащадків». 

Подяку Кіровоградської обласної ради Ігорю Філіпенку за вагомий внесок у розвиток інформаційного простору Кіровоградщини, патріотичну позицію, активну громадську діяльність та з нагоди Дня журналіста оголосив перший заступник голови облради Юрій Семенюк.

«Ігор Іванович належить до тієї когорти журналістів, які знають, що фотографія може бути промовистою, – зазначив посадовець. – Фотографи, журналісти, письменники, художники через свою творчість передають інформацію про події, як сучасникам, так і нащадкам. Фотокореспондент фіксує миттєвості історії. Важливо, щоб прийдешнє покоління знало правду про сучасні події в країні. На фотографіях цієї виставки ми можемо побачити, що відбувалось в Кіровоградській області на початку великого вторгнення». 

З відкриттям виставки Ігоря Філіпенка також привітали директорка Музею мистецтв Тетяна Ткаченко, начальник управління комунікацій з громадськістю та інформаційної діяльності обласної державної адміністрації Віталій Останній; голова обласної організації Національної спілки журналістів України Петро Мельник, голова Громадської ради при обласній державній адміністрації Анатолій Войний. 

«Журналісти зараз насправді роблять дуже важливу справу: інформування суспільства під час такої війни – надзвичайно відповідальна місія. Тож не дивно, що Ігор Іванович, як справжній журналіст, завжди в гущі усіх подій, що відбуваються у Кропивницькому», – зазначив Петро Мельник. 

Як повідомив Ігор Філіпенко, на виставці представлена дуже незначна частка робіт. В архіві фотокореспондента зберігається дуже багато світлин перших годин, перших днів та місяців повномасштабного вторгнення, тож він розмірковує над виданням у подальшому окремого альбому світлин воєнних часів.